SKAM!

9. ledna 2017 v 16:50 |  Jiné


Jsem tady po dlouhé době zase s nějakou seriálovou peckou co mě naprosto dostala! Takže pokud někdo nemá právě na co koukat, nemarněte čas hledáním a neověřenýmy seriály a okamžitě si zapněte SKAM! (mohla bych se živit letákovými reklamami)
Jde o norský seriál >což je dle názoru přesně ten důvod, proč zatím není nijak extra známý< který má zatím 3 série a na 4. se pracuje. Bohužel lze najít jenom s anglickými titulky v originální norštině. Řeknu vám, nejsem nějaký master na angličtinu (spíš naopak) ale i tak jsem úspěšně zvládla celý seriál, takže se na tohle neohlížejte a ta norština k tomu je prostě cool. Tu si musíte zamilovat! :D

"V seriálu Skam se setkáváme s osudy dospívajících studentů střední školy Nissen v Oslu, přičemž se každá série zaměřuje na hlavní dějovou linku jednoho konkrétního páru, s níž se prolínají příběhy všech členů party. Seriál se odehrává na ose reálného času s velkým přispěním propagace a aktivit na sociálních sítích. Skam není jen o lásce a velkých přípravách na tolikrát oslavovaný Russ ("Russefeiring" - tradiční asi měsíc trvající slavnost norských maturantů, kdy si jejich skupinky dávají výstižná jména, nosí stejnokroje a připravují a zdobí svůj vlastní autobus/dodávku, to vše za doprovodu bujarých oslav a večírků). Skam je především o hledání sebe sama, významu přátelství, síle popularity, uvědomění si vlastní sexuality, získání reálného pohledu na svět, umění vážit si sebe sama, obětování se, uvědomění si vlastních chyb a snaze o jejich nápravu, solidaritě s nejbližšími, rodinných vztazích, psychických poruchách, znásilnění, vydírání, nepředpojatosti, toleranci k jiným pohledům, názorům a kulturám..."


Tohle je zhruba shrnutí skam. Vlastními slovy bych to řekla, asi tak. Je to seriál podobající se Skins, ovšem ještě lepší a reálnější. Každá série sleduje jinou hl. postavu z jedné party kamarádů. Jde vidět že tvůrci se dostali opravdu do hlav teenegerů a řeší realistické problémy, s kterými se může setkat každý z nás, jak u sebe, tak u kamarádů. Nejde tam jen o seriálové párty a večírky, ale hlavně o myšlení hlavních postav a jejich problémy. Postavy se neustále vyvíjejí a ovlivňují i své okolí. (Okey. Tohle mi moc nejde :D Raději přejdu k dalšímu bodu)

To, co na seriálu naprosto zbožňuju:
- Hudbu. Obvykle poslouchám rock a určitě ne norské písničky. Tady se ale tak perfektně strefili do atmosféry seriálu, že každou scénu s písničkou člověk hltá očima i ušima a říká si "Kurde, tak to je legendární scéna!" Ať už klasiku, nebo norský rap, nebo pop. Skvělý výběr!
- Herce. Jde o opravdové teenegery, kterým je přesně tolik kolik hrajou že jim je. Nejde o dospělé, kteří si hrajou na adolescenty.
- Reálnost. Jak už jsem říkala. Jde o skutečné každodenní problémy, chování, rozhovory, vztahy (tím myslím hlavně kamarádské)
- Příběh. Žádné melodrama ale přirozený průběh s nečekanými zvraty. Jednou se do toho dostanete a neodtrhnete se, než dokoukáte všechny série!
- Dosazení. Ok. Nevím jak přesně to říct. Ale líbí se mi, že postavy si píšou sms, hledají na internetě informace, časová rovina se schoduje se současnou, atd.
- Přirozenost. Nejde o holky samý make-up a kluci samý dokonalý úsměv (..No ale až uvidíte Evena!!!) Najdete tam holky s mastnými vlasy, postavy s nedokonalými zuby a s problémovou pletí.

(nope. Toto ještě není Even ;) )

To co se mi na seriálu nelíbí:
...
Asi to jak pořád není 4. série. Ne, vážně. Už je to několik týdnů, co jsem to dodívala a pořád mám z toho ještě ten pozitivní dojem, bez kritiky.

Nechci vám spoilerovat a tak nebudu psát příběhy serií, ačkoliv jsem to měla původně v plánu. Jen vám řeknu, že čím vyšší série tím se kvalita rapidně stupňuje nahoru. Upřímně nevím jak chtějí překonat 3. sérii a jak mě 1. série mohla tak bavit, oproti těm následujícím. Doporučuju vám nejlépe kouknout na komentáře na >ČSFD<, protože tam se umí lidi určitě vyjadřovat lépe než já (zvlášť dnes, kdy jsem opravdu unavená!) Mým cílem bylo hlavně vás obeznámit, že nějaký takový bombový seriál vůbec existuje a doufám že to jsem splnila a zaujala vás aspoň na tolik, že mrknete na ČSFD.


PS: Omlouvám se, dneska jsem spala 3 hodiny a tak, tohle není rozhodně můj nejlépe napsaný článek..

Jako vždy přidávám videa, které možná řeknou víc než já.
(Pochybuju. T-T Zrovna nějaké vystihující a nespoilerující jsem tentokrát nenašla.)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Kiara Kiara | E-mail | Web | 10. ledna 2017 v 23:51 | Reagovat

Před pár dny jsem se zrovna podívala na pár dílů a vypadá to dobře. Už jsem si na SKAM brousila zuby pár měsíců, a to kvůli krásným sestříhaným videím na YT, ale nemohla jsem to nikde sehnat. Teď se mi však zdá, že si tohoto seriálu lidé víc všimli, a dokonce jsem našla i české titulky! (Nevím tedy, jestli jsou již ke všem dílům, ale když tak si počkám).
Ale jakože sehnat jak titulky, tak ono samotné video je téměř nadlidský úkol... Nerada totiž používám torrenty a jen s anglickými titulky se mi na to dívat nechce, protože bych to nestíhala a české titulky jsou pro mě prostě jednodušší v tomhle ohledu :D

2 Ayako Ayako | 11. ledna 2017 v 16:18 | Reagovat

[1]:
Je to dobré. Přímo senzační! To ti můžu slíbit. A jestli se ti líbí první série, tak z dalších budeš stejně hotová jako já.. Taky jsem to pořád odkládala, kvůli anglickým titulkům a skoro jsem se na to už nekoukla, ale jakmile jsem se přemluvila k 1. dílu, tak už jsem nemohla přestat. Jestli můžeš, tak mi ale prosím pošli, kde jsi našla české titulky. Já se kouknu klidně znova česky :D A jsem moc ráda, že je i někdo kdo to zná. Právě myslím, že se to začalo tak nějak zviditelňovat, tak je to super.
PS: Respekt za to, že jsi dokázala najít takovou vzácnost jako CZ titulky..

3 Kiara Kiara | E-mail | Web | 11. ledna 2017 v 17:19 | Reagovat

[2]: Našla jsem je na http://www.titulky.com/?Fulltext=SKAM , ale jak vidím, tak jsou zatím jen do dílu 02x04. Ale zdá se, že se na nich aktivně pracuje, což je bezva :)

4 Ayako Ayako | 11. ledna 2017 v 21:29 | Reagovat

Jop, tak to je moc super :) Děkuju, za poslání :3!!

5 anonym anonym | 6. února 2017 v 19:25 | Reagovat

Ahoj, chtěla jsem se zeptat..
nejspíš nevím jak se mají za sebou pouštět ty série..poradíš mi prosím, jak je za sebou mám pouštět?

totiž když např. dám s01e03 part 1 a potom s01e04 part 1 tak mi přijde, že na sebe nenavazují..buď to dělám špatně nebo mi to jen přijde..no každopádně super článek♥

6 Ayako Ayako | 9. února 2017 v 18:39 | Reagovat

[5]: Teď jsem to zkontrolovala a jelo mi to normálně.Není mezi tím ještě někde part 2? A na kterém odkazu se koukáš? :) Kdyžtak mi napiš na email a zkusím ti poradit.
...každopádně děkuji :3

7 Luc Luc | Web | 24. května 2017 v 20:19 | Reagovat

O seriálu jsem slyšela už dříve, když ještě ani nebyly titulky a včera jsem náhodou na něj narazila na Youtube, tak jsem si to hned pustila a nakonec jsem dala celou sérii a šla spát ve 4:15 ráno :D Už teď to miluju a nemůžu se dočkat dalších dílů!! :D

8 Nela Nela | E-mail | 2. listopadu 2017 v 18:52 | Reagovat

Nevíte kdy bude 5.série SKAM už čekám hodně dlouho a nemůžu se dočkat 😍🤔

9 Ayako Ayako | 19. prosince 2017 v 15:22 | Reagovat

[8]: 5. série už nebude. Čtvrtá série byl definitivní konec :(

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama